Műszaki ellenőrzés
- A Vállalkozó teljesítésének és a műszaki ellenőr tevékenységének kezdete a munkaterület átadás-átvételének időpontja.
A műszaki ellenőrzést a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet előírásai szerint végezzük különös tekintettel az alábbiakban felsoroltakra:
- A munkaterület átadás-átvételi eljárás: Üzemeltető képviselője által a helyi speciális előírások ismertetése, valamint a munkavégzési engedélyekhez szükséges baleset-, tűz-, vagyon- és környezetvédelmi előírások oktatása, az oktatás rögzítése. A munkaterületre Vállalkozó alkalmazottain és alvállalkozóin kívül csak a munkaterület átadás-átvételi eljárás során rögzített személyek léphetnek be.A munkaterület átadás-átvétele után a kijelölt munkaterület baleset-, tűz-, vagyon- és környezetvédelmi teendői a Vállalkozó feladatát képezik.
- Építési napló: Az építési napló megnyitása, előírás szerinti vezetése, a kivitelezésben részt vevő szervezetek és személyek nevének, elérhetőségének rögzítése. Kivitelezési és felvonulási terület határainak pontos kijelölése, a lehatárolás módjának és idejének meghatározása. A Vállalkozó köteles a műszaki ellenőr számára az ellenőrzést lehetővé tenni és az ahhoz szükséges adatokat, valamint felvilágosításokat megadni, továbbá az Építési naplót és egy példány tervdokumentációt a kivitelezés helyszínén mindenkor, hozzáférhető módon biztosítani. A munkák terjedelméből adódóan rendszeres kooperációs időpontok rögzítése, a kooperációs megbeszéléseken résztvevők kijelölése.
- Az eltakarásra kerülő munkarészeket a Vállalkozó köteles a műszaki ellenőrnek bemutatni és őt az eltakarásról azt megelőzően naplóbejegyzés útján megegyezés alapján (általában min. 3 nappal) korábban értesíteni.
- Többletmunka és pótmunka: Amennyiben a kivitelezés során az ajánlati költségvetésből hiányzó, de a rendeltetésszerű használathoz műszakilag szükséges munkák elvégzésének szükségessége merül fel (többletmunka), azt a Vállalkozó köteles elvégezni. Ezen munkarész ellenértékét Vállalkozó nem érvényesítheti. Mindennemű pótmunka, továbbá a tervektől és költségvetéstől eltérő kivitelezés csak külön írásos megrendelésre, illetve - előzetes ármegállapodás - alapján végezhető el. Elszámolása az ajánlatban lévő hasonló, vagy megegyező munkára vonatkozó egységár alapján, a műszaki ellenőr ellenjegyzésével és tételes elszámolással történik.
- Műszaki átadás-átvételi eljárás: A műszaki átadás-átvételi eljárás időpontját Vállalkozó felelős műszaki vezetőjének készre jelentése után a műszaki ellenőr tűzi ki. A Vállalkozó felelős műszaki vezető feladatát képezi az összes érdekelt meghívása, beleértve az esetleg szükséges szakhatóságokat is. Az eljárás során az érdekeltek ellenőrzik az aktuális rész- vagy végteljesítés műszaki tartalmának megvalósulását mennyiségi, minőségi, dokumentációs szempontból egyaránt, valamint az építési naplóban előzőleg rögzített előírások teljesítését. A műszaki átadás-átvételi eljárás meghiúsul akkor, ha Vállalkozó a szerződésben rögzített kötelezettségeit mennyiségi vagy minőségi szempontból oly mértékben nem teljesítette, hogy az a részleges vagy teljes használatot, illetve a következő szakaszban előírt munkák elvégzését lehetetlenné teszi. Ebben az esetben új időpontot kell kitűzni az eljárás lefolytatására. Abban az esetben, ha a műszaki átadás-átvételi eljárás során olyan hiányosságok merülnek fel, melyek nem akadályozzák a részleges vagy teljes használatot, illetve a következő szakaszban előírt munkák elvégzését, akkor nem tagadható meg a műszaki átadás-átvétel, viszont a tapasztalt hiányosságokról listát kell készíteni, és azok pótlására illetve kijavítására Vállalkozó számára határidőt kell szabni. A határidő lejártával a műszaki ellenőr ellenőrzi a szükséges pótlások vagy javítások elvégzését, és az ellenőrzési check listában és az építési naplóban rögzíti azt.
- A sikeres műszaki átadás-átvételi eljárással, a kivitelezésre vonatkozó műszaki ellenőrzési tevékenység lezárul.
- Műszaki ellenőr feladatai:
- A jogerős és végrehajtható építési engedély és a hozzá tartozó jóváhagyott műszaki tervdokumentáció, valamint a kivitelezési tervek alapján a szerelés ellenőrzése, a nyomvonalak kitűzése helyességének, szükség esetén a környezetvédelmi és egyéb felmérések, vizsgálatok megtörténtének ellenőrzése.
- A hatósági engedélyek, hatósági előírások, határidők és a minőségi előírások, valamint a szerződések megtartásának folyamatos ellenőrzése.
- Az építési napló külön jogszabályban meghatározottak szerinti ellenőrzése, a bejegyzések és egyéb jegyzőkönyvek ellenjegyzése, illetőleg észrevételezése.
- A hibáknak, a hiányosságoknak, eltéréseknek az építési naplóban való feltüntetése.
- A műszaki, illetve gazdasági szükségességből indokolt tervváltoztatásokkal kapcsolatos javaslatok megtétele az építtető részére.
- A munkák eltakarása előtt azok mennyiségi és minőségi ellenőrzése.
- Az átadás-átvételi eljárásokban való részvétel.
- Egyes építményfajták műszaki teljesítmény-jellemzőinek ellenőrzése, a technológiával összefüggő biztonsági előírások betartásának ellenőrzése.
- A beépített anyagok, szerkezetek és berendezések megfelelőség igazolása meglétének ellenőrzése.