Különbségek a műszaki ellenőr és a felelős műszaki vezető szerepkörei között
- A műszaki ellenőr az építtető vagy beruházó érdekeit képviseli, így a műszaki ellenőr az építtetővel szerződik, míg a felelős műszaki vezetőt a kivitelezőnek kötelező alkalmaznia, így vele szerződik.
- Bejelentésköteles tevékenység:
Szakmagyakorlás személyi feljogosítás alapján. Magyar Mérnöki Kamara: (MMK http://www.mmk.hu ) , Magyar Építész Kamara (MEKON: https://eugyintezes.mekon.hu/index.php?u=nevjegyzek )
Felelős műszaki vezető (FMV)
- A felelős műszaki vezető szintén a kivitelező munkáját ellenőrzi, azonban ebben a szerepkörben jelen lévő személy a kivitelező kötelezően alkalmazandó embere. A felelős műszaki vezető célja, rendeltetése és feladata elsősorban a hivatalos építési engedélyeknek, építési jogszabályoknak és szabványoknak megfelelő kivitelezés szakszerű megvalósulásának biztosítása és ellenőrzése.
A felelős műszaki vezető a kivitelező érdekeit képviseli, így legfőbb feladatának célja, hogy biztosítsa, hogy a kivitelezőt később ne vonhassák felelősségre a munkája miatt.
- A felelős műszaki vezető felel:
- az építményfajtának, építési tevékenységnek megfelelő jogosultságának meglétéért
- a szakmunka irányításáért
- az építmény és végrehajtható építési engedélynek és a hozzá tartozó jóváhagyott engedélyezési terveknek, illetve a jogszabályban meghatározott kivitelezési terveknek megfelelő megvalósításáért
- az építési tevékenységre vonatkozó szakmai, minőségi és biztonsági előírások megtartásáért
- a munkálatok végzésének szakszerűségéért
- Felelős műszaki vezető feladata:
A felelős műszaki vezető feladata az általa vezett építkezésen az építési szerelési munkákra vonatkozó jogszabályok, munkavédelmi, környezetvédelmi, tűzvédelmi, természedvédelmi, műemlékvédelmi, közegészségügyi és már kötelező hatósági előírások ellenőrzése, továbbá az építésügyi hatósági engedélyek betartatásának és betartásának ellenőrzése is.
A felelős műszaki vezető feladatai közé tartozik az építőipari kivitelezési tevékenység munkafolyamatainak szakszerű megszervezése is. Amennyiben a felelős műszaki vezető a kivitelezőtől megbízást kapott az építési napló vezetésére, úgy az is a feladatinak részét képezi. A kivitelezés során biztosítja a minőségi követelmények a technológiai, a munkavédelmi és az egészségügyi előírások betartatását. Ellenőrzi a kitűzés helyességének, valamint a talajmechanikai és egyéb vizsgálatok megtörténtét. Továbbá a minőségi vizsgálatokat és mintavételeket elvégzése is feladatainak a része. Az azonnali intézkedést igénylő építési műszaki feladatok meghatározza és irányítja.
- Mikor kell felelős műszaki vezetőt alkalmazni?
Felelős műszaki vezető alkalmazása építési tevékenységek végzése során nem kötelező, abban az esetben, ha az építésügyi hatóság engedélyének meglétéhez nem kötött, illetve amennyiben a kormányrendeletben meghatározott építési kivitelezési munkát szakirányú szakember irányítja. Nincs szükség felelős műszaki vezető alkalmazására, amennyiben az építmények olyan jellegű felújítása, helyreállítása, átalakítása vagy korszerűsítésének tevékenységét végzik, amelynek során: az építmény tartószerkezeti rendszere nem változik meg, vagy
az építmény tartószerkezetének teherbíró képességét befolyásoló olyan mértékű teherváltozás – írásos szakértői véleménnyel igazoltan – nem következik be, mely a tartószerkezet megerősítését, elbontását, megváltoztatását tenné szükségessé, továbbá ha égéstermék elvezetésére szolgáló bármilyen szerkezetű égéstermék-elvezető berendezés építésére nem kerül sor, illetve az építmény homlokzatának megváltoztatása (kivéve a védett építményeket) nem jár együtt annak teherhordó szerkezeti változtatásával. A kivitelező az a személy akinek kötelező felfogadnia és alkalmaznia felelős műszaki vezetőt a folyamatok koordinálására. A felelős műszaki vezetőt a kivitelezőnek köteles bejelentenie az építési hatóságnál az építési folyamat megkezdése előtt. A felelős műszaki vezetőnek az elvégzett kivitelezési feladatról írásbeli nyilatkozatot kell tennie, amelyet az építési naplónak tartalmaznia kell. A használatbavételi eljárás, a műszaki átadás átvételi eljárás kizárólag a felelős műszaki vezető nyilatkozatával kezdhető meg.
- A 266/2013. (VII. 11.) kormányrendelet értelmében az építés szempontjából területileg illetékes megyei kamarától kizárólagos engedéllyel kérhető eseti jogosultság felelős műszaki vezető részére, melynek időbeni hatálya korlátozott (évente egy fő) , valamint kérésre meghosszabbítható.
- Felelős műszaki vezető alkalmazása rendkívül fontos szerepet játszhat építőipari projektek esetében, hiszen üzletszerű gazdasági tevékenységet, építési kivitelezési tevékenységet csak az folytathat, aki többek között az adott szakirányban jogosult felelős műszaki vezetőt alkalmaz az építési beruházás során. Mindezen felül az alkalmazott felelős műszaki vezetőnek közvetlen utasítási jogokkal kell rendelkeznie az építést végzők felé, különben nem folytatható építési kivitelezési tevékenység.